İstanbul-Sivas arası 5 saate düşüyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın en geç 2019’da tamamlanacağını açıkladı. Ankara-Pendik arası çalışan YHT hattının Haydarpaşa’ya kadar uzamasıyla birlikte Sivas’tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa’ya varacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve  Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Anadolu ile Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Asya  ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından olan ve yapımı  süren Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın tamamlanmasıyla Sivas-Ankara  arası yolculuğun 2 saate, Sivas-İstanbul arasının ise 5 saate düşeceğini  bildirdi.

Bakan Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de YHT  işletmesinde bin 213 kilometrelik hat olduğunu belirterek, bu alanda çalışmaların  hızla devam ettiğini söyledi.

 YHT’yi yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Arslan,  “Bunu daha çok yaygınlaştırmak doğu-batı, kuzey-güney aksında hızlı tren ağını  örmek için Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas demiryolu hattının tamamında  çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Ankara-Sivas arasında yapımı devam eden YHT’yi kısa sürede hizmete  sunmak istediklerini dile getiren Arslan, şöyle konuştu: “Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı 2018 sonu 2019 başında  bitirip hizmete sunmayı hedefliyoruz. Bütün güzergah boyunca gerek altyapıda,  gerek üstyapıda yoğun bir çalışma devam ediyor. Üst yapıyla ilgili eksik olan bir  kısmı vardı onun da ihalesini yaptık sözleşmeyi imzaladık ve işe başlandı.  İnşallah 2018 sonunda bitirmek yönünde bir hedefimiz ve gayretimiz var.”

YHT ile Sivas-Ankara ve Sivas-İstanbul arasındaki yolculuğun  kısalacağına dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:

“Ankara-Sivas arası mevcutta yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu  anda elektrikli ve sinyalli hale getirmekten yana bir çalışmamız var. Dolayısıyla  o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda  Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT’nin Haydarpaşa‘ya kadar olan kısmı bittiğinde  Sivas’tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa’ya varacak.”

ANKARA-SİVAS YHT HATTI

“Küçük Asya” olarak da bilinen Anadolu ile İpekyolu güzergahındaki  Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından olan ve  yapımı süren Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı, Sivas-Erzincan,  Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ne  entegre edilecek.

Mevcudu 603 kilometre olan Ankara-Sivas demiryolu yerine yapılan ve  iki kent arasındaki seyahat süresini kısaltacak YHT projesiyle en fazla 250  kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni YHT hattı yapımı  hedefleniyor.

Bu yazı için yorumlar kapalı.